Jak si vybrat spacák

Provedeme vás jednotlivými kroky, jak si vybrat spacák.

Pravidlo 1 – teplota

Základní pravidlo pro výběr spacáku je vybírat podle způsobu a doby užití spacáku, tedy i teploty prostředí, v kterém budete spacák využívat. Proto si vždy rozmyslete, na jakou aktivitu spacák opravdu potřebujete. Spacák na léto bude spíše prodyšný s menší vrstvou izolantu vzhledem k horkým nocím. Naopak spacák na zimu má spíše nepromokavé a větru vzdorné vlastnosti se silnějším vrstvením izolačních materiálů. Vždy raději volte spacák s komfortní teplotou nižší než teplotou očekávanou. Vždy vybírejte spacák podle komfortní teploty. Nikdy podle limitní nebo extrémní.

 

Pravidlo 2 – hmotnost / objem

Zde záleží, jestli plánujete cyklovýlet nebo berete spacák s sebou na horskou túru, tudíž jste do jisté míry omezeni místem v krosně nebo na dovolenou do kempu, kde omezeni místem nijak nejste.
Obecně platí, že čím „teplejší“ spacák, tím větší je i jeho velikost v zabaleném stavu. Opět je ale lepší mít s sebou spacák do nižších teplot, i přes větší objem, než aby Vám byla v noci zima.

Mezi nejkomfortnější, ale zároveň nejobjemnější spacáky patří spacáky dekové. Mají totiž stejnou šířku u ramen i u nohou a dají se zcela rozepnout, takže z nich vznikne "deka". Opakem jsou pak spacáky ultraletní, které po sbalení zabírají nejméně místa.

 

Teplotně izolační vlastnosti (technické okénko:) 

Teplotně izolační vlastnosti spacáku jsou závislé na teplotně izolační schopnosti náplně. Záleží tedy na tom, kolik molekul vzduchu na sebe tato náplň dokáže navázat a jak velkou výšku komory po rozbalení z obalu dokáže zaujmout. Vlastním izolačním médiem není tedy samotná náplň, ale vzduch, který teplotu okolí přebírá. Peří nebo syntetická vlákna mu jen vytváří prostor, který má zaujmout. Může se tedy stát, že i ve velkém spacáku s nekvalitním izolantem Vám bude větší zima než v menším spacáku, který využívá k izolaci značková dutá vlákna, peří nebo mikrovlákna.

Péřové spacáky mají zpravidla o něco lepší izolační vlastnosti při menším objemu. Oproti tomu klasické syntetické náplně jsou ideální do vlhkého klimatu, jelikož syntetická vlákna se lépe suší a nedegradují / neslehávají v mokru tak, jako peří.


Dělení spacáků

Letní a ultraletní – vhodný pro ty, kteří využívají spacák opravdu jen v létě. Má malou hmotnost a objem. Není vhodný pro jiné spaní než v létě. Použití: léto

Třísezónní – vhodný pro uživatele kteří využívají spacák většinu roku s výjimkou spaní v mrazech. Má větší hmotnost a objem a při spaní v teplé letní noci může být uživateli horko.

Zimní – Spacák určený pro spaní v mrazech

Materiály

Peří - Využívá se pro špičkové spacáky do suchých mrazů ve vysokohorských oblastech bez deště a nízkého stupně vlhkosti. V případě, že by byl použit v běžných horských podmínkách hrozí že ztratí své izolační schopnosti a trvale se poškodí. Peří totiž velice snadno absorbuje vlhkost, a to i vzdušnou. Suché peří má však lepší stlačitelnost (velikost kompresního obalu), nižší váhu než syntetické materiály a stále nejlepší izolační vlastnosti.

Syntetické náplně – Výhoda syntetických izolačních materiálů je snadná údržba a minimální absorpce vlhkosti. Jsou ideální pro celoroční využití. Lze je lehce a rychle vysušit, dají se prát na jemný program v pračce bez znehodnocení jejich vlastností jako u peří. Jsou vhodné pro alergiky s alergií na peří.

Výběr spacáků doplňků na spaní najdete zde.