Jak se starat o spacák

Pořídili jste si svůj vysněný spacák a chcete, aby vám co nejdéle vydržel? Tak čtěte dál. Poradíme vám, jak spacák skladovat a pečovat o něj, aby izoloval stále jako nový.

Spacák skladujte mimo kompresní obal, aby mohl mít co největší objem. Položte ho nahoru do skříně, do šuplíku pod postel, do gauče, nebo ho pověste. Můžete ho uložit do skladovacího obalu. Pokud bude větrat, je to ještě lepší. Platí jak pro syntetické náplně, tak zejména pro péřové spacáky. Do kompresního obalu spacák nacpěte až těsně před odjezdem.

Poté, co dorazíte do místa noclehu, spacák vyndejte. Než půjdete spát, pěkně se Vám "nafoukne" a teprve v tomto stavu může podat svůj plný výkon. 

Spacák do obalu neskládejte ani nerolujte, ale pěkně nacpěte. Jako kapesník do kapsy. Když spacák do obalu cpete, nevznikají tak příliš zkompresovaná místa na izolaci, jako v případě, že byste ho skládali, zároveň nikdy nebude na stejný kus izolace vyvíjen stejný tlak.

Pokud potřebujete ještě zmenšit objem sbaleného spacáku kompresními řemeny, dělejte to opravdu jen na nezbytně nutnou dobu. Izolace dostává zabrat mnohem víc, než když ve spacáku spíte. A kdybyste takto zabalený spacák hodili doma pod postel a po měsíci ho vyndali, máte spacák opotřebovaný víc než kdyby jste v něm strávili 100 nocí. 

 

 

Návod na praní spacáku:

1.     Pokud to není nutné, spacák zbytečně často neperte. Každé praní zkracuje jeho životnost. Mírně se zhorší "loft", tedy spacák mírně ztratí objem - slehne se. Zápach většinou stačí vyvětrat. Skvrny stačí vyčistit houbičkou a vodou, mýdlovou vodou nebo přípravkem na praní.

Doporučujeme používat spacákové vložky, které můžete prát po každém použití. Přidávají na izolaci a zachycují přebytečný pot, který se pak zbytečně neváže na vlákna izolace

2.     Pokud se rozhodnete, že spacák je nutné vyprat, je mastný, zapáchá a po letech už je izolace velmi slehlá, můžete použít klasickou pračku s velkým bubnem. Před vložením do pračky úplně rozepněte zip spacáku.

Pokud nemáte dostatečně velkou pračku, můžete spacák vyprat ve vaně. Nechte ho odmočit s pracím prostředkem a následně ho lehce převalujte a mněte. Vodu vypusťte a mačkáním ležícího spacáku z něj dostaňte většinu nasáklé vody. Nikdy mokrý spacák nezvedejte z vany, protože by se poškodila jeho izolace.

3.     Použijte nejlépe speciální prací prostředek z outdoorového obchodu. Vyhněte se klasickému prášku. Ten nejde dokonale vymáchat, mohl by Vám ve spacáku zapáchat a slepit vlákna izolace. Nepoužívejte aviváž ani prací prostředky, které aviváž obsahují.

4.     Zvolte jemný program (ruční praní nebo program outdoor). Teplotu nastavte na 30 až 40°C, rychlost odstředění na max. 600 otáček za minutu.

5.    Spacák sušte ve vodorovné poloze, nikdy ho nesušte zavěšený.

6.     Syntetický spacák vám uschne do druhého dne. Péřový spacák o den, dva déle. Musíte také péřový spacák pravidelně obracet a rozvolňovat chuchvalce peří.

7.    Sušička se speciálním programem na nejjemnější prádlo nebo outdoor a velmi nízkou teplotu může celý proces sušení velmi urychlit. U péřových spacáků pak po přidání několika míčků do sušičky urychlíte načechrání peří.